انقلاب اسلامی مردم ایران

پرسش: چرا وعده امام خمینی در مورد آب و برق مجانی، که در ۱2 بهمن مطرح شد، عملی نگردید؟

 

 

پاسخ: پیش از پاسخ به دو نکته اشاره می کنیم:

۱.امام خمینی در روز ۱۲ بهمن به چنین مسئله ای اشاره نکردند و اولین باری که ایشان از آب و برق مجانی سخن گفتند، در پیام ۹ اسفند ۵۷ خطاب به مردم ایران بود. آن سخنرانی که بخشهایی از آن در شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب به اسم سخنرانی ۱۲ بهمن ۵۷ نمایش داده می شود، مربوط به سخنرانی امام خمینی در ۱۰ اسفند ۵۷ در مدرسه فیضیه است.

۲.امام از مجانی شدن کامل آب و برق سخن نگفتند و فرمودند آب و برق برای فقرا و مستضعفین مجانی شود. برای مثال در پیام ۹ اسفند ۵۷ فرمودند: "من به دولت راجع به مجانى كردن آب و برق و بعضى چيزهاى ديگر فعلًا براى طبقات كم بضاعتى كه در اثر تبعيضات خانمان برانداز رژيم شاهنشاهى دچار محروميت شده‏اند- و با برپايى حكومت اسلامى به اميد خدا اين محروميتها برطرف خواهد شد-سفارش اكيد نمودم كه عمل خواهد شد."(صحیفه نور، ج۶، ص۲۶۲) ایشان همچنین در سخنرانی ۱۰ اسفند ۵۷ در مدرسه فیضیه قم فرمودند: " آب و برق را مجانى مى‏كنيم براى طبقه مستمند، اتوبوس را مجانى مى‏كنيم براى طبقه مستمند، دلخوش به اين مقدار نباشيد. معنويات شما را، روحيات شما را عظمت مى‏دهيم‏..."(صحیفه نور، ج۶، ۲۷۳) در بیاناتشان در روز ۱۱ اسفند ۵۷ نیز فرمودند: "هر چه زودتر بايد مشكل مسكن براى بى‏خانمانها و فقراى ايران حل گردد؛ و براى هر خانواده، مسكن مورد نيازشان تأمين شود، آب و برق براى فقرا و بى‏بضاعتها بايد مجانى گردد." (صحیفه نور، ج۶، ص۲۹۷) اینها تنها مواردی هستند که امام از آب و برق مجانی سخن گفته اند و در نتیجه آشکار است که امام هرگز ادعای مجانی کردن آب و برق برای عموم را نداشتند و این را برای فقرا می خواستند.

حال به پاسخ زیر توجه بفرمایید:

در حال حاضر هم تا حد معيني از مصرف،مجاني يا وجه مختصري گرفته مي شود.تا چند سال قبل عملي مي شد وآب تا ده متر مكعب وبرق 60كيلوات ساعت رايگان مي آمد،كه اگر ادامه پيدا مي كرد خيلي از جاها ورشكست مي شدند .بحث يارانه ها مفصل است ودر حال حاضر اقلام زيادي از جمله انرژي را در بر مي گيردودولت در حال بررسي هدفمند كردن يارانه ها است.

جملات فوق و برخي ديگر از بيانات حضرت امام در اوان انقلاب و  بعد از آن كه به مناسبتهاي مختلف بيان شده بيش از هر چيز بيانگر اهتمام جدي و عنايت خاص آن بزرگوار به قشر مستضعف و محروم جامعه و توجه زمامداران جامعه به مشكلات پايين ترين طبقات اجتماعي است كه در سيره عملي آن بزرگوار نيز با تأسيس بنيادها ونهادهايي نظير كميته امداد، حساب 100 امام، بنياد مستضعفان و غيره، تبلور عيني و مصداق بيروني پيدا كرده است، اساساً امام قشر مستضعف جامعه را كه اكثريت جامعه آن دوران را نيز تشكيل مي داد، صاحبان و سرمايه هاي اصلي انقلاب دانسته و بر توزيع درست امكانات و بسط عدالت اجتماعي و حذف محروميتها با تكيه بر اسلام ناب به عنوان يك آرمان بزرگ الهي و نه يك اتوپياي خيالي مي نگريست نگاه ناقد و معرفت عميق حضرت امام به اسلام، آن بزرگوار را به اين باور حقيقي رسانده بود كه در صورت پياده شدن احكام نوراني اسلام با تمام ملزومات آن مسلماً مشكلات قشر محروم جامعه به حداقل ممكن خواهد رسيد. آنچه مسلم است رسيدن به اين نقطه مطلوب نياز جدي به پشتكار و جديت مسؤولين، خواست عمومي و توليد ثروت در كشور و سپس بسط و توزيع مناسب آن، مستلزم گذشت زمان است. مسلماً ايجاد چنين فضاي آرماني، ساختمان پيش ساخته اي نيست كه يك شبه آن را ساخت، بايد ديوارهاي آن را آجر به آجر و با عنايت به امكانات كشور بالا برد و آن را بنا كرد. با نگاه منصفانه به عملكرد دولتهاي پس از انقلاب چه در زمان حيات حضرت امام و چه بعد از ايشان به وضوح مي توان ديد كه عليرغم نارساييهاي موجود، قدمهاي مؤثري در اين راه برداشته شده هر چند با نقطه آرماني و مطلوب حضرت امام فاصله بسيار است و نيازمند تلاشهاي جدي تري است. به عنوان نمونه مي توان به بسط و تعميق آموزش و پرورش، بهداشت، آب و برق و امكانات ارتباطي به دوردست ترين نقاط كشور و نيز هدفمند كردن يارانه ها در اين اواخر اشاره كرد كه به طور مسلم نقش بسزائي در رفع محدوديتها داشته و خواهد داشت.

  آنچه در پايان تذكر آن ضروري به نظر مي رسد، توجه به اين نكته است كه محقق شدن مصاديق آرمانهاي حضرت امام نظير آنچه كه در متن سؤال فرض شده است، نيازمند عنايت خاص همه اقشار جامعه به انديشه هاي متعالي آن حضرت كه ملهم از اسلام ناب است مي باشد و به طور قطع اگر چنين امري تحقق يابد، ( به عنوان مثال اگر خمس و زكات به عنوان ماليات از سوي اقشار پردرآمد جامعه پرداخت شود) و امكانات كشور اجازه دهد، تأمين سعادت دنيوي و اخروي مردم و يا آب و برق مجاني براي اقشار مستضعف امري دست يافتني خواهد بود.

  مسئله مهم ديگر موانع و معضلاتي بود كه استكبار جهاني و در رأس همه آمريكا در قالب جنگ تحميلي و محاصره اقتصادي براي كشور عزيزمان پديد آوردند و در واقع طلايي ترين فرصتهاي ترقي و پيشرفت را از مردم خوب ما گرفته و آن روحيه ايثار و تلاش و آن غيرت پرصلابت انقلابي را مصروف دفاع و جنگ نمودند تا جايي كه كشور به جاي اينكه به سمت و سوي رفاه و پيشرفت پيش رود روز به روز رو به خرابي و ويراني ناشي از جنگ و تحريم اقتصادي گذاشت و پس از آن نيز نياز به انرژي و امكاناتي عظيم جهت بازسازي وجود داشت. ولي با وجود همه اين مشكلات با وجدان كاري و انضباط اجتماعي مي توان به قله هاي ترقي دست يافت.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم دی 1389ساعت 16:57  توسط پرسشگر